UEFA Kup regija

Izvor: Hrvatska internetska enciklopedija
Inačica 112058 od 7. rujna 2021. u 07:43 koju je unio WikiSysop (razgovor | doprinosi) (Bot: Automatski unos stranica)
(razl) ←Starija inačica | vidi trenutačnu inačicu (razl) | Novija inačica→ (razl)
Skoči na:orijentacija, traži
  1. PREUSMJERI Predložak:Infookvir nogometno natjecanje

UEFA Kup regija je amatersko europsko nogometno natjecanje regionalnih reprezentacija, vođeno od UEFA-e. Prvi put je održano 1999. godine i od tada se održava svake dvije godine. Prvi pobjednik je bila amaterska reprezentacija talijanske regije Veneto, a aktualni pobjednik je španjolska Kastilja i León sa posljednjeg natjecanja iz lipnja 2009. koje se održalo u Hrvatskoj.

Povijest

Natjecanje je osmišljeno 1996., jer nije bilo nikakvog natjecanja za amaterske momčadi. UEFA Amaterski kup je bio prijašnji pokušaj sa amaterskim kontinentalnim prvenstvom, koji se održavao od 1966. do 1978., ali je ukinut zbog manjka interesa od strane gledatelja i od strane amaterske momčadi. Za razliku od UEFA Kupa regija, u kojem se natječu regionalne amaterske reprezentacije, u UEFA Amaterskom kupu su igrale nacionalne amaterske reprezentacije.

Prva dva natjecanja su osvojili domaćini, a zasad je Španjolska najuspješnija država u natjecanju, od šest finala, ima dvije ekipe pobjednice i jednu drugoplasiranu.

Format

U ovom natjecanju iz svake zemlje članice UEFA-e može nastupati samo jedna momčad. Izbor sudionika natjecanja prepušten je svakoj zemlji članici, bilo u domaćim amaterskim nogometnim natjecanjima (kao NLS kup, čiji pobjednik ide u UEFA Kup regija), ili bilo kojim drugim odabirom.

Manje zemlje, kao San Marino, Malta, Monako, i sl., u natjecanju mogu predstavljati njihove amaterske reprezentacije. U natjecanju 1999., postojalo je uvodno kvalifikacijsko natjecanje s 32 momčadi, rasopoređene u osam skupina po četiri momčadi. Osam prvoplsiranih momčadi išlo je u završnicu, gdje se igralo u dvije skupine po četiri momčadi. Dvoje pobjednika skupina tada je igralo u finalu.

Nakon povećanog zanimanja za natjecanje tijekom godina, kvalifikacije su obavljaju u dva kruga od Kupa regija 2005.. Oba kvalifikacije se sastoje od četveročlanih skupine koje se igraju u jednoj od regija-sudionica, a prvoplasirani iz svake skupine prolazi u sljedeću fazu natjecanja.

U UEFA Kupu regija, domaćin se bira nakon drugog kvalifikacijskog kruga natjecanja kad ostane osam momčadi, a domaćin je jedna od tih osam regija.

Sudac: Kris Hermans (Belgija)
Kharraz Pogodak nakon 83 minuta 83' (izvještaj) Pogodak nakon 24 minuta 24' Pogodak nakon 29 minuta 29' Borgna

9. srpnja 2005.
Jugozapadna Sofija Flag of Bulgaria.svg 0:1 Flag of Spain.svg Baskija Stadion KS Proszowianka, Proszowice

Sudac: Paolo Tagliavento (Italija)
Stoyanov Pogodak nakon 66 minuta 66' (izvještaj) Pogodak nakon 78 minuta 78' Sudoł
Pogodak nakon 114 minuta 114' Jaskułowski

22. lipnja 2009.
Oltenija Flag of Romania.svg 1:2 Flag of Spain.svg Kastilja i León ŠRC Zaprešić, Zaprešić
Sudac: Radek Příhoda (Češka)
Sîrbu Pogodak Pogodak nakon 20 minuta 20' Ramírez
Pogodak nakon 81 minuta 81' Robles

Uspješnost

Država Pob. Fin. Pobjednici Finalisti
Flag of Spain.svg Španjolska 2 1 Baskija (2005.) Madrid (1999.)
Kastilja i León (2009.)
Flag of Italy.svg Italija 2 0 Veneto (1999.) Nema
Pijemont (2003.)
Flag of the Czech Republic.svg Češka 1 0 Moravska (2001.) Nema
Flag of Poland.svg Poljska 1 0 Donja Šleska (2007.) Nema
Flag of Bulgaria.svg Bugarska 0 2 Nema Jugozapadna Sofija (2005.)
Yugoiztochen (2007.)
Flag of Portugal.svg Portugal 0 1 Nema Braga (2001.)
Flag of France.svg Francuska 0 1 Nema Maine (2003.)
Flag of Romania.svg Rumunjska 0 1 Nema Oltenija (2009.)

Hrvatske regije u natjecanju

Godina Regija Faza natjecanja Plasman u ukupnom poretku
1999. nema predstavnika - -
2001. Nogometno središte Split Završni turnir u Češkoj (Moravska regija) 6.-7. mjesto
2003. Nogometno središte Osijek Kvalifikacijski krug 21.-30. mjesto
2005. Nogometno središte Rijeka 2. kvalifikacijski krug 9.-16. mjesto
2007. Nogometno središte Varaždin 2. kvalifikacijski krug 9.-16. mjesto
2009. Nogometno središte Zagreb Završni turnir u Hrvatskoj (Zagrebačka regija) 6.-7. mjesto